Sizi Arayalım
Avrupa Birliği'nin, Otomatik Bilgi Değişimi Standartları İle Vergi Uygulamalarında Şeffaflık ve İş Birliği Prensiplerini Uygulamaya Geçirmeye İlişkin Türkiye'ye Son Bir İlave Süre Daha Tanımak Yönünde Ön Uzlaşmaya Vardığı Bildirilmiştir

Uluslararası Vergi Bülteni: 16.02.2021/05

Avrupa Birliği'nin, Otomatik Bilgi Değişimi Standartları İle Vergi Uygulamalarında Şeffaflık ve İş Birliği Prensiplerini Uygulamaya Geçirmeye İlişkin Türkiye'ye Son Bir İlave Süre Daha Tanımak Yönünde Ön Uzlaşmaya Vardığı Bildirilmiştir

Avrupa Birliği’nin, Otomatik Bilgi Değişimi Standartları ile Vergi Uygulamalarında Şeffaflık ve İş Birliği Prensiplerini uygulamaya geçirmeye ilişkin Türkiye’ye son bir ilave süre daha tanımak yönünde ön uzlaşmaya vardığı bildirildi.

Avrupa Birliği'nin, Otomatik Bilgi Değişimi Standartları ile Vergi Uygulamalarında Şeffaflık ve İş birliği prensiplerini uygulamaya geçirmekte kendisine tanınan ilave 1 yıllık süreye rağmen bu taahhüdünü yerine getiremeyen Türkiye'yi Kara Liste'ye almak yerine, son bir ilave bir süre daha tanımak yönünde ön uzlaşmaya vardığı bildirilmiştir.

AFP'ye (Agence France-Presse) göre, Türkiye'nin bir yıl önce kara listeye alınmasının ertelenmesi kararına ek olarak AB'nin 27 üye ülkesinin önümüzdeki hafta bu süreyi bir kez daha 1 yıllığına ertelemeyi kabul etmesi beklenmektedir. Ancak bu erteleme ile kararın daha fazla ertelenmesine artık müsamaha gösterilmeyeceği ve bu yılın ilerleyen dönemlerinde bir son tarih belirlenmesi beklenmektedir.

Kara listeye alınan ülkeler, Avrupa yardımlarından veya kalkınma fonlarından yararlanılmasının dondurulmasını içeren yalnızca sınırlı yaptırımlarla karşı karşıyadır.

Kara listede şu anda Anguilla, Amerikan Samoası, Barbados, Fiji, Guam, Palau, Panama, Samoa, Seyşeller, Trinidad ve Tobago, ABD Virgin Adaları ve Vanuatu yer almaktadır.

Türkiye 2020 yılı sonuna kadar Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya ve Fransa hariç 2019 yılına ait finansal bilgileri otomatik bilgi değişimi kapsamında paylaşmayı taahhüt etmiştir. Türkiye kendisine tanınan ilave 1 yıllık süreye rağmen bu taahhüdünü henüz yerine getirmemiştir.

Bu kapsamda, ilgili sürenin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin nihai kararın önümüzdeki hafta içerisinde açıklanması beklenmekte olup, alınan bu kararın, AB üye ülkeleri ile Ankara arasında oluşabilecek yeni bir siyasi gerginlikten uzak durmak amaçlı olduğunun altı çizilmiştir.

Saygılarımızla.

Dosyalar